Witaj na forum ortopedycznym <(^.^)>

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZEDSTAW SIĘ » DOROTA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Dorota

  
Dorota
03.07.2010 00:14:31
Grupa: Użytkownik

Posty: 2 #553639
Od: 2010-6-26
Gdy boli kręgosłup
Jest prawdziwym profesjonalistą. Współpracuje z kilkoma warszawskimi szpitalami. Dyplomowanym masażystą z ponad dziesięcioletnim stażem. Z Jackiem Twarowskim rozmawiamy dziś o bólach kręgosłupa.
- Zaczynamy dbać o kręgosłup dopiero gdy zaczyna boleć. Co można zrobić by ustrzec się schorzeń i dolegliwości bólowych?
- Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak kręgosłup funkcjonuje. Rzeczywiście jest tak, że doceniamy jego rolę dopiero gdy zaczyna boleć. Z pewnością można zapobiec przykrym dolegliwościom. Kręgosłup składa się z 33 podobnie zbudowanych kręgów oddzielonych od siebie krążkami międzykręgowymi, których zewnętrzna część jest zbudowana z elastycznej i bardzo wytrzymałej tkanki włóknistej tzw. pierścienia włóknistego. Środek krążka – jądro miażdżyste – jest wypełniony tkanką miękką. Krążki międzykręgowe umożliwiają zgięcie, wyprost i ruchy boczne tułowia, a także amortyzują i łagodzą wstrząsy, na które kręgosłup jest narażony. Stabilność i siła kręgosłupa pozostają w ścisłej zależności od mięśni i więzadeł stanowiących anatomiczną konstrukcję, która go utrzymuje w odpowiedniej pozycji. Osłabienie siły mięśni powoduje, że dochodzi do przeciążenia więzadeł, nierównomiernego obciążenia krążków międzykręgowych, zmniejszenia stabilności kręgosłupa. I to jest właśnie przyczyna zmian prowadzących do wad postawy, rozwoju dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
- Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu wad postawy, dyskopatii i zwyrodnień kręgosłupa?
- Głównie czynniki cywilizacyjne. Ograniczyliśmy aktywność fizyczną. W pozycji siedzącej – w samochodzie, przed telewizorem, pracując za biurkiem - spędzamy najwięcej czasu, a to znacząco obciąża kręgosłup. Według obliczeń w pozycji z plecami opartymi o krzesło, na trzeci krążek międzykręgowy, znajdujący się między trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym, wywierany jest nacisk o sile 140 kg. Przy lekkim pochyleniu do przodu nacisk ten zwiększa się do około 175 kg. Przy większym pochyleniu siła nacisku wzrasta do 250 - 275 kg. I właśnie wtedy dochodzi najczęściej do tzw. wypadnięcia dysku. Dla porównania w pozycji stojącej siła nacisku na ten sam krążek wynosi 100 kg, w pozycji stojącej z pochyleniem do przodu ok. 150 - 200 kg. Kiedy leżymy na boku siła nacisku to 75 kg. Najbardziej komfortowa jest pozycja leżąca na wznak. Wówczas siła nacisku na trzeci krążek międzykręgowy wynosi zaledwie 25 kg.
- Jak można zadbać o swój kręgosłup?
- Brak aktywności ruchowej jest zabójczy dla kręgosłupa. Najlepszymi sposobami utrzymania go w dobrej kondycji są gimnastyka i aktywny wypoczynek. Zbawienne dla kręgosłupa są sporty rekreacyjne - pływanie i jazda na rowerze. Te formy ruchu w stosunkowo najmniejszym stopniu obciążają kręgosłup. Siedzący i leżący tryb życia powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, osłabienie siły mięśni grzbietu, brzucha i pośladków. Wszystkie te mięśnie są niesłychanie pomocne w utrzymaniu pionowej postawy ciała. Dlatego ich utrzymanie w dobrej kondycji ma kolosalne znaczenie. A można to osiągnąć przez systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających ich siłę. Każdy z pacjentów, który zgłosi się do mnie otrzyma zestaw dobranych dla niego ćwiczeń. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego i manualnego badania określę również stan kręgosłupa pacjenta i zastosuję masaż, który jest jedną z najistotniejszych form terapii wad postawy, dyskopatii i zwyrodnień kręgosłupa z odczynami bólowymi.
A oto kilka opinii pacjentów Jacka Twarowskiego. – Muszę powiedzieć, że dla mnie pan Jacek jest cudotwórcą. Całymi dniami ślęczę przy komputerze – taką mam pracę. Cierpiałam na nawracającą uporczywie rwę barkową, to było nie do zniesienia. Zdecydowałam się na masaż. Pan Jacek dobrał mi dodatkowo zestaw ćwiczeń. Od dwóch lat nie mam żadnych dolegliwości, ale profilaktycznie poddaję się seriom masażu kilka razy w roku. Mogę z pełną odpowiedzialnością polecić Jacka Twarowskiego – mówi Anna Wilczyńska. – Jestem długoletnim kierowcą i z bólami krzyża musiałem się po prostu zżyć. Tak mi się wydawało. Żona namówiła mnie na wizytę u Jacka Twarowskiego. Bóle minęły całkowicie po jego masażach. Od lat jestem jego pacjentem i polecam wszystkim – mówi Tadeusz Witkowski. – Myślałam, że rwa kulszowa to przypadłość, na którą nie ma sposobu. Myliłam się. Od kilku lat odwiedzam regularnie gabinet Jacka Twarowskiego, poddaję się jego masażom i stosuję do jego rad. Dolegliwość minęła. Polecam – mówi Katarzyna Jaworska.
www.rehabilitacja.strona.pl Do p.Jacka Twarowskiego tel. 22 2430041

  
Electra19.05.2024 20:06:09
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZEDSTAW SIĘ » DOROTA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Created by Kiwi